W niedalekiej przyszłości ludzie będą posługiwać się już wyłącznie obrazkami. Większa część z nas jest wzrokowcami, dlatego chętniej skupiamy się na tekście, który prócz słów zawiera także kilka sympatycznych minek… Zaczęło się zatem od emotikonek, które obecnie wyparte zostały przez kolorowe, wyraźne i realistyczne emoji.

Ale co tak naprawdę o nich wiemy?

1.Emoji i emotikon to nie jest to samo!

Podobieństwo angielskiego „emotion” oraz japońskiego „emoji” jest zupełnie przypadkowe. „Emoji” oznacza piktogram, natomiast emotikony to popularne od 1982 roku, ideogramy złożone ze znaków przystankowych, które służą do wyrażania emocji/nastroju. „Emoji” daje nam więcej możliwości, ponieważ dzięki nim możemy pokazać zwierzęta, jedzenie czy budowle.

 

2. Popularność zyskały dzięki Iphonowi 

Pierwsze emoji pojawiły się w japońskich telefonach z końca lat 90 XX wieku. Natomiast, to Iphony doprowadziły do tego, że emoji stały się tak popularne na całym świecie! Następnie wprowadziły je  urządzenia z Androidem oraz Windowsem.

 

3.Słowo roku

W 2015 roku według Oxford Dictionaries słowo „emoji” zyskało tytuł Słowa Roku. Zatem, było najpopularniejszym i najważniejszym wyrazem używanym przez ludzkość.

 

4. Typowo japońskie przesłanie

Niektóre z emoji od razu wskazują na kraj ich pochodzenia. Nie bez powodu znajdziemy „zamaskowaną” twarz (😷), japoński curry(🍛), sushi(🍣) czy onigiri (🍙)

 

5. Niebezpieczne przesłanie 

Niektóre z piktogramów wzbudziły sporo kontrowersji – mowa tutaj o obrazku broni (🔫), noża (🗡) i bomby (💣).  W jednym z orzeczeń amerykańskiego sądu uznano, że groźbą może być również wysłanie emoji pistoletu…od teraz trzeba uważać nie tylko na słowa, ale też na emoji 😉

 

6. Dwuznaczność (?!)

W USA bardzo popularny stał się piktogram bakłażana – 🍆. Dla Nas to tylko warzywo, ale na instagramie bardzo często zdjęcia z tym hasztagiem prezentują…penisa! Podobnie z niewinną brzoskwinią, która może być odpowiednikiem damskiej pupy 🍑

 

7. Kolory skóry 

Od niedawna emoji twarzy oraz ludzkich części ciała pojawiają się w 5 odcieniach skóry – od jasnego, bladego do ciemnego brązu. Celem tej aktualizacji miało być wierniejsze odwzorowanie różnic między ludźmi. 👦🏽👩🏿👧🏻👨🏼

 

8. Film

Pewnie z wielu z Was widziało już najnowszą zapowiedź filmu o wdzięcznym tytule „Emoji”, których bohaterowie są własnie ideogramami. Niestety ekranizacja nie zebrała wielu pochlebnych opinii.

Czyżby widzowie nie docenili Patricka Stwerta podkładającego głos pod “poop” (💩) ?  😉