Gibraltar kojarzy Nam się ze słynna skałą i magotami. W tym wpisie pokaże Wam, że to nie wszystko i przekonacie się, ile jeszcze cudowności czeka na Was „na końcu Europy” ?

Jeżeli sami zastanawiacie się nad wyprawą do tego 7 kilometrowego skrawka Wielkiej Brytanii albo nie rozumiecie dlaczego tak bardzo chciałam go odwiedzić koniecznie przeczytajcie ten post! ??

10 powodów dla których warto odwiedzić Gibraltar:

 

1. ZROBIĆ SOBIE Z SELFIE Z MAGOTEM

Magoty gibraltarskie to obecnie jedyne, wolno żyjące małpki w EuropieMożemy je spotkać wjeżdżając/wchodząc na Skałę Gibraltarską.

Znane są przede wszystkim ze swojego figlarnego usposobienia. Zastanawiacie się pewnie, jak zachowują się w stosunku do człowieka, prawda? ?

  Magoty okazały się być średnio zainteresowane obecnością kogoś kto:

  • ❌ ich nie zaczepia 

  • ❌ nie drażni

  • ❌ nie naśladuje

Jeżeli wykonacie którąś z tych czynności liczcie się z tym, że magot odpowiednio się Wami zajmie ?

magot gibraltarski z mango

Jedzenie to chyba największy problem z którym borykają się ludzie, magoty oraz weterynarze gibraltarscy. Małpki nie chodzą po górze głodne – ich dokarmianie CZYMKOLWIEK jest zagrożone mandatem w wysokości 500 euro 

Nie polecam również karmienia samych siebie! Gdy tylko zwierzaki zobaczą, że masz jakieś jedzenie i wyczają z której torebki je wyciągnąłeś rozpocznie się „walka na śmierć i życie” ?

Zdenerwowany magot może ugryźć, a jego uzębienie prezentuj się tak:

Gibraltar magoty zdjęcie

ałć!?

Nawet jeżeli zestresowany magot Was nie ugryzie to może zrozumieć Wasze ruchy (np. dokarmianie, zaczepianie) jako chęć zabawy Tym samym, stajecie się jego przyjaciółmi. Brzmi super prawda?

Jednak idą za tym pewne konsekwencje… Wasza torebka to torebka magota, Wasze okulary to jego okulary – JESTEŚCIE PRZECIEŻ PRZYJACIÓŁMI! 😉 Małpka będzie podkradać Wam rzeczy tak długo, jak będzie czuła się Waszym BFF?‍♀️ Co jeżeli nadejdą czarną chmury nad Waszą przyjaźnią? Cóż… w najlepszym wypadku torebka zostanie porzucona gdzieś w krzakach, a w najgorszym rzucona ze Skały Gibraltarskiej ?? 

Czy poza tym czeka na Was jeszcze jakieś zagrożenie z jego strony? Nie! Małpki są naprawdę przyjaźnie nastawione do ludzi, ale trzeba pamiętać, że to MY jesteśmy gośćmi na ich górze i zbaczanie ze szlaku, podstawianie obiektywu aparatu pod sam nos małpy (tak…widziałam jak ludzie robią takie rzeczy…) to po prostu niefajne! Uszanujmy to, że jesteśmy w ich „domu” a nikomu nie stanie się krzywda ♥️

 

2. SPACEROWAĆ PO LOTNISKU

Zaraz za przejściem granicznym (jakie 10 minut piechotą) dochodzimy do czegoś zupełnie niesamowitego! Do lotniska przez które przechodzi ulica! Jest to oczywiście czynny port lotniczy – samoloty normalnie tu lądują i startują. Na ten czas (ok.10/20 minut) przejście jest zamykane, tak aby nikomu nie stała się krzywda.

Gibraltar lotnisko atrakcja

Loty odbywają się z i do Wielkiej Brytanii, od czasu do czasu też do Maroka czy Hiszpanii. 

Gibraltar spacer po lotnisku

Na Gibraltar nie ma jednak „tanich lotów”. Nie dostaniemy się tu normalnym samolotem z Polski czy innego kraju (prócz Wielkiej Brytanii oczywiście) ?

 

3. POMACHAĆ W KIERUNKU AFRYKI

Odległość od Gibraltaru do Afryki to zaledwie kilkanaście kilometrów, a co za tym idzie…można zobaczyć jej brzeg stojąc na Skale Gibraltarskiej!To niesamowite uczucie, gdy widzicie granicę innego KONTYNENTU, stojąc w tym samym czasie na jeszcze innym kontynencie ?

Ta niewielka odległość wiąże się również z tym, że z Gibraltaru możecie zorganizować sobie wycieczkę do Maroka. Taki prom płynie ok. godziny, a jego cena uzależniona jest od ilości osób, ich wieku i tego, czy chcecie zabierać też samochód ?

 

4. PRZEJŚĆ SIĘ PO MAIN STREET

Jeżeli nie mieliście okazji zrobić zakupów w Londynie z pomocą przychodzi Wam Main Street na Gibraltarze! Znajdziecie tam wszystkie produkty występujące w UK i do tego niektóre z nich w okazyjnych cenach. 

Nareszcie mogłam obkupić się w Reese’s do końca życia 😉 <ciasteczka z masłem orzechowym> 

Gibraltar budka telefoniczna UK

Ta ulica to dodatkowo ścisłe centrum – będące skupiskiem świetnych, brytyjskich knajpek i pubów. Możemy podziwiać architekturę niczym z Notting Hill, a w tle słychać czysty, angielski akcent! 

 

5. ODWIEDZIĆ WIELKĄ BRYTANIĘ W HISZPANII

Dla mnie prócz pozostałych punktów, niesamowity jest sam fakt, że spacerując po Hiszpanii możemy na kilka godzin przejść się do Wielkiej Brytanii! Porozwieszane flagi, czerwone budki telefoniczne, typowe autobusy, a to wszystko w palącym, hiszpańskim słońcu – ekstra! 

flagi różnych krajów Gibraltar

Zapewne zastanawiacie się teraz czy Hiszpanom pasuje to, że część ich terytorium nadal należy do Wielkiej Brytanii…? Cóż…temat jest dość śliski, a spór jeszcze bardziej się zaostrzył po ogłoszeniu brexitu. 

Mimo wszystko, na Gibraltarze pracuje bardzo wielu Hiszpanów, można tam też płacić w euro a, mieszkańcy tego miejsca, mówią bardzo dobrze po hiszpańsku. Po „drugiej stronie” też nie ma problemów – Brytoli w Hiszpanii jest dosłownie na pęczki! Na pierwszy rzut oka naprawdę nie widać, aby te narody żywiły do siebie jakąś urazę 😉 

 

6. ZOBACZYĆ NIEZWYKŁE „POCAŁUNKI LONDYNU” 

Od czerwca do sierpnia możecie na Gibraltarze zaobserwować tzw. pocałunki londynu. To specyficzne mgły, które unoszą się nad zatoką?

Szkoda tylko, że byłam na Gibraltarze pod koniec września i nie miałam okazji ich zobaczyć?

 

7. WAŻNE MIEJSCE DLA POLSKIEJ HISTORII

  Myślę, że większość z Was wie, że na Gibraltarze miała miejsce do dzisiaj niewyjaśniona katastrofa lotnicza. Zginął w niej między innymi generał Władysław Sikorski ?

historia Gibraltaru ważna dla Polski

Jego pomnik znajdziemy na Europa Point, czyli „najdalej wysuniętym na południe punkcie w Europie”. Od razu mówię, że to jest mylne przekonanie! Zostało już udowodnione, że taki punkt znajduje się nie na Gibraltarze, ale w Hiszpanii ?

 

8. DOŚWIADCZYĆ TRZECH KULTUR NA RAZ

Gibraltar to ciekawe miejsce pod względem kulturowym. Musimy uzmysłowić, że sąsiedztwo z Afryką, położenie na terytorium Hiszpanii i prawne należenie do Wielkiej Brytanii tworzy prawdziwy mix kulturowy! ?

Znajdziemy tutaj zarówno Arabów, Hiszpanów, jak i Brytyjczyków. Tym samym mimo tego, że językiem urzędowym jest angielski, ludzie posługują się także biegle hiszpańskim i berberyjskim. 

 

9. OBKUPIĆ SIĘ NA STREFIE BEZCŁOWEJ

Gibraltar powinien kojarzyć się również z rajem dla poszukiwaczy okazji cenowych! Taniej dostaniemy tutaj alkohol, perfumy, tytoń czy benzynę?

jedzenie na Gibraltarze

 

10. PRZEJECHAĆ SIĘ DOUBLE-DECKEREM

Double-decker czyli typowy, angielski, czerwony autobus z dwoma poziomami. Niezwykle rozpoznawalny i przyciągający masę turystów. Jeżeli chcecie się poczuć, jak w Wielkiej Brytanii to obowiązkowo powinniście skorzystać z tego środka transportu! Bilet kosztuje ok. 1,5 euro – stosunkowo „tania impreza” ?

 

Przekonałam Was do odwiedzenia Gibraltaru? Czy nadal pozostajecie niewzruszeni i nawet słodkie magoty nie są w stanie Was przekonać do podróży? Piszcie w komentarzach! 

Dodaj komentarz

avatar