CO WARTO…?

Jadąc do Lwowa zrobiłam sobie dokładną listę miejsc, które MUSZĘ zobaczyć. Marzyłam o ukraińskich muzeach, pałacu Potockich czy Cmentarzu Łyczakowskim… Jednak, nie wszystkie z tych obiektów były warte poświecenia im nawet 5 minut mojej uwagi. 

Co, zatem, warto zwiedzić? 

Gdzie lepiej się nie zapuszczać? 

Czy za bilety wstępu naprawdę się płaci? 

Jak wyglądają lwowskie muzea? 

Na te, i wiele innych pytań odpowiem Wam w nowym poście. Zapraszam do dalszego czytania! 🙂 

 

ENGLISH…PLEASE! 

W 99,9% obiektów przeznaczonych dla turystów, tabliczki informacyjne (które podobno mają pomóc w poszerzeniu naszej wiedzy na temat danego miejsca) kompletnie nie spełniają zamierzonej funkcji. To prawda, że w niektórych muzeach dostawałam nawet biuletyn informacyjny, z planem pomieszczeń itp. itd. , ale to wszystko…w cyrlicy. 

Niestety, jedyny alfabet jaki znam to łaciński, więc wszelkie wiadomości przekazywane po ukraińsku są dla mnie kompletnie nieczytelne! 

muzeum Lwów zwiedzić tabliczka informacyjna

Jedna z „tabliczek informacyjnych” w ukraińskim muzeum 

Brak angielskiego dobijał na każdym krok… od trudności w komunikacji, w restauracjach/barach etc. po zwiedzeniu muzeów „po omacku” i zgadywanie „co właśnie oglądam?!”.

Tak jak kiedyś bariera językowa wydawała mi się problemem błahym, tak na Ukrainie zrozumiałam, jak trudno jest być w obcym kraju i być wyłączonym ze swobodnej komunikacji. 

 

ŚWIĘTE MIASTO

We Lwowie znajdziemy ogromną ilość kościołów. Dodatkowo większość z nich jest przepiękna, zabytkowa i monumentalna! Nie możecie opuścić tego miasta bez wejścia do:

  1. Katedry ormiańskiej
  2. Barokowego klasztoru dominikanów  
  3. Cerkwi Zaśnięcia 
  4. Renesansowej kaplicy rodziny Boimów

katedra ormiańska Lwów zwiedzić

Niesamowite wnętrze Katedry ormiańskiej we Lwowie (moje zdjęcie wyszło niestety niewyraźnie 🙁 ) – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Robin Schuil

 

Lwów zwiedzić

Katedra ormiańska pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny 

 

świątynie Lwów zwiedzić

Kościół Bożego Ciała oo. dominikanów 

 

brama kościoły we Lwowie zwiedzić

drzwi do Kościóła Bożego Ciała oo. dominikanów 

 

kościoły Lwów zwiedzieć

Cerkiew zaśnięcia Najświętszej Marii Panny 

 

kamienice na rynku zwiedzić

Wejście do kaplicy rodziny Boimów – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Lestat (Jan Mehlich)

 

ODROBINA LUKSUSU

Są we Lwowie, trzy takie miejsca, gdzie poczujecie się iście królewsko! Pierwsze – to XIX-wieczny pałac Potockich. Przepiękny z zewnątrz, lecz mniej atrakcyjny w środku…Mimo wszystko warty zobaczenia! 😉 Koniecznie przeczytajcie akapit „Bileciki do kontroli” – znajduje się tam cenna wskazówka dotycząca wstępu do tego zabytku 😉 

warto zwiedzić we Lwowie Pałac Potockich

Pałac Potockich 

Drugim miejscem, wyglądającym jak pałac, gdzie z resztą króluje sztuka jest…Opera lwowska! To dzieło zarówno architektoniczne, ale także rzeźbiarskie i malarskie. Jeden z najpiękniejszych, eklektycznych lwowskich budynków. Jeżeli zastanawiacie się czy warto go zobaczyć, to powiem wam jedno: W A R T O! 


Cena wskazówka: w Operze nadal odbywają się spektakle. Bilety wstępu są śmiesznie tanie, dlatego nie powinniście mieć problemów z ich kupnem. Czy Opera w środku wygląda tak samo obłędnie jak na zewnątrz? Przekonajcie się kupując bilety! 😉


warto zwiedzić we Lwowie operę

Opera lwowska 

Trzecia perła architektury lwowskiej – dworzec kolejowy. Monumentalny i najdoskonalszy w każdym calu. Wchodzicie do środka przez ogromne, drewniane drzwi – i widzicie piękną, kolorową posadzkę, wymalowane sklepienie i pierwsze o czym myślicie – „jestem  we Lwowie czy Mediolanie?”.  

Entuzjazm ochłodzić może niestety masa bezdomnych, żebraków oraz ogólnie panujący brud w okolicach dworca… 

Mimo wszystko, opuścić Lwów, bez zobaczenia na własne oczy tej stacji to prawdziwy, podróżniczy grzech 😉 

zwiedzić we Lwowie dworzec

 Dworzec kolejowy 

 

POLEGLI BOHATEROWI, ARTYŚCI, DUCHOWNI, POLACY…

Na liście „must-go” musi znaleźć się Cmentarz Łyczakowski. To taki Pere-Lachaise  tylko, że na wschodzie 😀 Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Co sprawia dodatkowo, że Cmentarz Łyczakowski jest dla Nas tak istotny? Na jego końcu znajdują się pochowane Orlęta Lwowskie – każdy Polak powinien obowiązkowo pojawić się w tym miejscu i oddać cześć dzielnym lwowianom. 

zwiedzić - groby żołnierzy

pomnik ku czci poległych obrońców Lwowa

Mimo ogromnych rozmiarów nie spędzicie na tym cmentarzu więcej niż 3h. Nie ma też obowiązku posiadania mapy – jeżeli interesuje Was jedynie część poświęcona polskim artystom, znajduje się zaraz po lewej stronie od bramy głównej , natomiast, Orlęta pochowane są na samym końcu cmentarza – od wejścia cały czas prosto 🙂 

zwiedzić grób Maria konopnicka

grób Marii Konopnickiej znajdujący się zaraz obok nagrobka Zapolskiej 

Zaraz obok cmentarza znajduje się mały sklepik, w którym możecie kupić znicze i kwiaty na któryś z grobów 🙂 

cmentarz orląt lwowskich zwiedzić

białe nagrobki Orląt 

 

BILECIKI DO KONTROLI

Bilety. Kolejny TOP temat na mojej liście „lwowskich wspomnień” 😉 

Nie każde muzeum/zabytek/obiekt jest płatny. Większość jest bezpłatna…albo inaczej…co do zasady wszystkie są bezpłatne – chyba że damy się naciągnąć 😉

Pierwsze zaskoczenie, dotyczące biletów było w pałacyku Potockich. Widziałyśmy ukraińską tabliczkę z cennikiem i informację dotyczącą zniżek (Nas interesowała, oczywiście, ta dla studentów). Pani w kasie, zapierała się łamanym polsko-ukraińskim „Wam nie – uczniowie – Wam nie”, co w wolnym tłumaczeniu miało oznaczać zapewne, że uczniowie szkół policealnych nie korzystają z przywileju tańszych biletów. Próbowałyśmy jeszcze tłumaczyć, okazując legitymację, że się uczymy tak jak inni, ale nasze starania spełzły na niczym.

10 minut później, inna Pani, w tym samym obiekcie (sprawdzająca bilety), dopytywała Nas, dlaczego nie kupiłyśmy biletów ze zniżką, przecież widać że jesteśmy studentkami, a przecież wszyscy uczniowie (w tym studenci uczelni wyższych) mają bilety za połowę ceny. HE HE 

 

MUZEA – BRÓD, KURZ I DUCHOTA

Jestem ogromną fanką muzeów i marzyłam żeby zobaczyć ukraińskie zbiory. Niestety, mocno się przeliczyłam. Większość obiektów jest bardzo zaniedbana, eksponaty nie są zabezpieczone przed zmienną temperaturą, dotykiem ani działaniami wody czy powietrza. 

Dodatkowo, tak jak wspomniałam na początku, zwiedzając jakiekolwiek muzeum nie wiemy dokładnie co oglądamy, ponieważ nie ma tabliczek przetłumaczonych na język angielski czy polski. 

Dodatkowo w upalne dni naprawdę nie polecam wchodzić do tego typu obiektów – temperatura w środku jest bardzo wysoka i człowiek męczy się jeszcze bardziej…

 

ŚCISŁE CENTRUM

Jak w każdym mieście, również we Lwowie, warto jest spędzić jeden dzień w centrum miasta. Lwów słynie z niesamowitych kamienic, które nie tylko zadziwiają swoim zewnętrznych wyglądem, ale także fascynują wewnątrz i mają bardzo bogatą historię! 

pomnik Adama Mickiewicza

Dodatkowo blisko centrum znajdziemy pełno monumentalnych posągów, jeden z nich reprezentuje naszego narodowego wieszcza 😀 


Cenna wskazówka: Lwów nie jest duży i wszystkie zabytki są tak naprawdę obok siebie, dlatego mądre rozplanowanie wycieczki pozwoli Wam ograniczyć czas do niezbędnego minimum. 


WIDOK Z GÓRY

Jeżeli lubicie punkty widokowe i chcecie zobaczyć, jak wygląda Lwów z góry macie dwie opcje:

  1. wybrać się na Wysoki Zamek
  2. wejść na dach którejś z kamienic 

Pierwszą opcją jest wybranie się na wzgórze Wysokiego Zamku. Droga nie jest wyjątkowo ciężka i nawet najmniej sprawny wspinacz (jak ja 😀 ) bez problemu da rade! Wbrew nazwie nie ma tam już zamku – pozostała po nim jedynie ściana, ale za to jest ładny park i świetny punkt widokowy. 

widok z góry ze wzgórza Wysokiego Zamku 

Drugą opcją, jest pozostanie w centrum i wybranie się na dach którejś z kamienic. Osobiście polecam Dim Legend, leżąca na ulicy Staroyevrejskiej 48. To restauracja, która na samym szczycie zrobiła punkt widokowy, bardzo oblegany przez turystów…

widok z dachu jednej z lwowskich kamienic w centrum 

 

BLISKO NATURY

Lwów słynie również ze wspaniałych parków. Są bardzo zadbane i ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu spora część mieszkańców miasta, w ciepłe dni, całymi rodzinami, udaje się tam na pikniki. 

pomnik Jana Kilińskiego w parku Stryjskim 

Jednym z największym parków jest – park Stryjski. Prócz niego polecam się również wybrać do:

  • parku Jana Pawła II ( założony po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę, upamiętniający spotkanie papieża z ukraińską młodzieżą),
  • parku Iwana Franki (leży zaraz obok Uniwersytetu, jest prawdopodobnie najstarszym, miejskim parkiem we Lwowie) oraz
  • do parku Studenckiego.

Większość obszarów zieleni znajdziecie w dzielnicy Wulka. 

 

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, prócz, oczywiście, tych pod którymi jest podpis z dokładnym oznaczeniem twórcy 🙂

Piszcie konieczni czy byliście już kiedyś we Lwowie i jeżeli tak to który z zabytków jest według Was najbardziej godny polecenia? 

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Zwariowany Marcinmalg0cziKrystyna Bożenna BorawskaPatryk KorbelAyuna Recent comment authors
Zwariowany Marcin
Gość
Zwariowany Marcin

Elo elo 350

Krystyna Bożenna Borawska
Gość

Mądrzy ludzie powiadają ,że trzeba się uczyć języka wrogów i przyjaciół , jakimi najczęściej są nasi sąsiedzi.
Tak mi kiedyś powiedział jeden taki , jak narzekałam ,że nie znam niemieckiego 🙂

Patryk Korbel
Gość

Wybieram się i chętnie czytam Twoją relację ☺️

Ayuna
Gość

Nigdy nie byłam we Lwowie, zresztą nigdy nie byłam w Ukrainie ani nawet pod jej granicą ale chętnie bym to zmieniła, ponieważ niesamowicie interesuje mnie ten kraj tak jak Rosja 🙂 Kiedyś zacznę podróżowanie, na razie udało mi się być tylko w Czechach i w Niemczech. Fantastyczne zdjęcia, naprawdę rewelacyjne zachęcają do podróży i zapraszają turystów 🙂 Na pewno nie można się tam nudzić. Wspaniały, bardzo inspirujący wpis!
Pozdrawiam cieplutko myszko :*

Bookendorfina Izabela Pycio
Gość

Wiele atrakcji czeka na turystów. 🙂 A mnie przydaje się nie tyle znajomość angielskiego, co rosyjskiego, kiedyś obowiązkowego w szkołach. 🙂

MangoMania
Gość

Nigdy nie byłam, ale widzę, że warto odwiedzić to piękne miejsce:)